Freud LU82M014 14" Heavy Duty Multi-Purpose Blade
Special Order. Expect 4-6 weeks for delivery, subject to change
Project Pricing
Get Accurate Project Pricing for Your Plumbing Needs
Ready to get started? Call us at 888-682-5956, and let's make your plumbing project a success!
Couldn't load pickup availability
- Arbor 1", Diameter 14", Grind TCG, Hook Angle 10�, Kerf .169", Plate .118", Teeth 84
- Premium TiCo HI-Density Carbide General Purpose Blend for Maximum Performance
- Freud-Made TiCo Carbide is durable and chemical-resistant for long life and razor-sharp cuts
- Silver Ice Coating resists corrosion and pitch build-up
| Weight | 5.66 lb |
|---|---|
| Height | 0.60 in. |
| Length | 17.10 in. |
| Width | 15.90 in. |